Kaple sv. Jana Křtitele

Malebná zákoutí

Bývalá hřbitovní kaple

Bývalá hřbitovní kaple na náměstí Míru ze šestnáctého století dotváří prostor u parku na druhém největším náměstí Dolních Kounic.

Jan Tišnovský z Cynenberka (Czinenperku) jako starosta města Dolních Kounic daroval obci dům a parcelu s názvem „Vostřihom“ na vybudování nového hřbitova, kde se nacházel do r. 1947 hřbitov. Zde byla roku 1590 postavena kaple sv. Jana Křtitele. Má hvězdicovitou klenbu a prolíná se zčásti renesanční a zčásti gotický sloh. Kaple se v současnosti nachází asi 75 cm pod povrchem okolního terénu, neboť ten byl při rekonstrukcích náměstí po roce 1945 postupně navyšován.

Od 1. ledna 1938 se na starém hřbitově přestalo pohřbívat. Pro nový, tehdy tzv. komunální hřbitov, bylo určeno místo nad Kounicemi za židovským hřbitovem při cestě k Šibeničné. Starý hřbitov v Závodí pak byl ještě ponechán až do roku 1948, kdy z něho byly všechny kříže a pomníky odstraněny. Celková rekonstrukce kaple byla provedena roku 1958. V červnu byly zazděny dveře a okna hrotitých oblouků zhotovená z tvrdého dřeva dle původní podoby a položena cihlová šestiúhelníková dlažba, vyrobená ručně na zakázku v cihelně Karlovská. Další oprava vnější fasády byla provedena v devadesátých letech dvacátého století.

Nabízené služby

vhodné pro rodiny

vhodné pro seniory

parkoviště 50 metrů

 

Otevírací doba

Celoročně uzavřeno

 

Turistické informační centrum
Masarykovo nám. 66/2
664 64 Dolní Kounice

tel.: 739 652 980, 513 030 427